Guru's Verification engine ensures consistency, confidence, and trust in the knowledge your organization shares. Learn more.

Alarm Sistemleri Kısa Tarihi

Bu kısa yazıda güvenlik alarmı da denilen ve bir yapıya izinsiz girişlerin tespitini sağlayan ve de önlemeye çalışan alarm sistemleri hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Bir yapı ya da alana girişleri önlemek uzun zamandır insanoğlunun problemlerinden biri. Bugün alarm sistemleri olarak anılan bu güvenlik düzeneğinin ilk örneğinden ve de akıllı ev sistemlerinin faydaları konularından bahsedeceğiz.

İlk Alarm Sistemi

İlk elektromanyetik alarm sisteminin patenti, 21 Haziran 1853'te Boston (ABD) yakınlarındaki Somerville'den bir tamirci olan Augustus Russell Pope tarafından alındı. Pope, paralel bir devrenin kapanmasına yanıt veren basit bir yöntem kullandı. Edwin Holmes, 1857'de Pope'un icadının haklarını satın aldı ve "Holmes Elektrik Koruma Şirketi"ni kurdu. Yoğun reklamlar sayesinde Edwin Holmes, “hırsız alarm telgrafı” için ekonomik atılım gerçekleştirdi.

Alarm Sistemlerinin Yaygınlaşması

 1970'lerde, PIR (passive infrared sensor) denilen pasif kızılötesi sensör anlamına gelen hareket dedektörleri alarm sistemlerine entegre edildi. 1980'lerde ve 1990'larda alarm sistemleri Avrupa'da giderek yaygınlaştı. Son olarak, 2000 yılının başında, ilk kablosuz radyo alarm sistemleri serisi piyasaya çıktı ve alarm teknolojisini popüler hale getirdi.

 

Modern Alarm Sistemleri

 Modern alarm sistemleri kablolu ve kablosuz alarm sistemleri ile ağ teknolojilerini ile birleştirir. Ek olarak, yeni sistemler son zamanlarda IP kamera üzerinden video gözetimini de sistemlerine entegre ederler. 

Modern alarm sistemleri asıl büyük teknolojik dönüşümünü akıllı cihaz ve akıllı sistemler ile birlikte yaşadılar.

Özellikle Nesnelerin İnterneti teknolojisi ile birlikte bir çok yeni ürün hayatlarımıza girdi. Otonom ve akıllı diyebileceğimiz bu cihazlar güvenlik sistemlerini de çok daha kolay kullanılabilir bir hale getirdi. 

IoT veya Nesnelerin İnteneti, herhangi bir insan müdahalesine ihtiyaç duymadan kendi aralarında iletişim kurabilen ve veri alışverişi yapabilen bağlı fiziksel nesnelerin ağını ifade eder. IoT, insanlar, hayvanlar, araçlar, mutfak aletleri gibi her türlü ortamdan bilgi toplamamıza izin verdiği için resmi olarak “Bilgi Toplumu Altyapısı” olarak tanımlanmıştır. IoT'nin kapsamı, şu anda 12 milyardan fazla olduğu için muazzam bir şekilde büyüdü.

IoT'nin ortaya çıkmasıyla hem üreticiler hem de tüketiciler bundan faydalandı. Üreticiler, ürünlerinin nasıl kullanıldığı ve gerçek dünyada nasıl performans gösterdiği konusunda fikir sahibi olmuş ve katma değerli hizmetler sunarak gelirlerini artırmıştır.

21.YY’da Akıllı Evler ve Güvenlik Sistemleri

Statista verilerine göre şu 2021 yılında 5 milyar dolar harcanan akıllı ev sistemlerine yapılan harcamalar artacak. 2025 yılına gelindiğinde bu rakamın 8.2 milyar dolar olması bekleniyor.

Ev güvenliği sürekli gelişiyor ve şimdi her zamankinden daha ucuz, daha verimli ve kullanımı daha kolay. Son 15 yılda, Güvenlik sistemleri ve çeşitli alarm sistemleri cüretkar şekilde ucuzladı.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışma Amerikan halkının yalnızca %38'inin evinde bir güvenlik ürünü bulunduğunu gösterdi. Oysa bu durum artık tüm dünyada değişmekte.

Eskiden bir lüks olan bu güvenlik sistemleri bu ucuzlamayla birlikte birer ihtiyaç haline dönüştü. Bu arada, görüntülü kapı zilleri, akıllı kilitler ve kameralar gibi internete bağlı araçlar hayal gücümüzü ele geçirerek güvenliğin de evinizi daha akıllı hale getireceği beklentisine yol açtı.

Video gözetim / Güvenlik Kamera Sistemleri Pazarı

Güvenlik gözetimi, belirli bir faaliyeti, yeri veya kişiyi güvenlik nedenleriyle izleme eylemi, büyüyen bir pazardır. Teknoloji, alarmlar, erişim kontrol cihazları ve video gözetimi gibi giderek artan teknik çözümler sunarak güvenlik ve gözetim yeteneklerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Bir başka Statista verisine göre 2016 yılında 26.6 milyar USD olan pazar büyüklüğü 2025 yılında 75 milyar olacağı öngörülüyor. Yaklaşık 10 senede neredeyse 3 katına çıkmış bu sistemler.

Akıllı ev sistemleri denilen bu sistemler bir ağ üzerinden birbirleriyle iletişime geçebilen ev aletleridir. Bu sistemler, alarm sistemleri ile birlikte kolayca entegre olurlar ve akıllı ev güvenlik sistemleri haline gelirler. Böylece, hayatlarımıza konfor getirirken, yüksek güvenliği de öncelerler.

Sonuç olarak artık akıllı güvenlik sistemlerindeki ucuzlama ile hayatlarımız artık daha güvende olmaktalar.

Not: Eğer ilgilenirseniz ayrıca güvenlik kamerası alırken dikkat edilmesi gerekenler yazımızı okuyabilirsiniz.

You must have Author or Collection Owner permission to create Guru Cards. Contact your team's Guru admins to use this template.